Dom Pomocy Społecznej
w Psarskim

Koncert imieninowy - 26 Marzec 2014

Piękną tradycją naszego Domu są comiesięcznie spotkania imieninowe. Uczestniczą w nich solenizanci, którzy w danym miesiącu obchodzą swoje święto, Dyrektor, Kapelan oraz cała Domowa społeczność. Są serdeczne życzenia, śpiew, sympatyczne rozmowy i wspomnienia. Ostatnie spotkanie miało szczególnie uroczysty przebieg, gdyż uświetnił je występ muzyków ze Śremu Waldemara Zawady i Zygfryda Dębczaka. Duet Waldi& Zygi zagrał bardzo ekspresyjnie popularne melodie biesiadne na instrumentach z różnych stron świata. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Domu mogli usłyszeć fletnie pana, ukulele, banjo, mandolinę oraz różnego rodzaju gitaryi harmonijki. Urozmaicony koncert oczarował słuchaczy, szczególnie gorące oklaski otrzymał pan Zygfryd za grę na fletni pana. Warto podkreślić, że jest on pierwszym muzykiem w Śremie koncertującym na tym wymagającym wielkiej wirtuozerii instrumencie. Wdzięczni słuchacze życzyli muzykom dalszych sukcesów artystycznych.

-------------------------------------------------------------------------------------

„Mocni Duchem” - 17 Marzec 2014

Okres Wielkiego Postu to czas nawrócenia, rekolekcji i dni skupienia. Rozpoczął się on Środą Popielcową. Podczas uroczystej mszy świętej w kaplicy ksiądz Kapelan dokonał tradycyjnego obrzędu posypania głów popiołem. Ten znak pokuty przyjęły także osoby obłożnie chore w swoich pokojach, uczestniczące w nabożeństwie dzięki transmisji przez radiowęzeł. 17 marca mieszkańców naszego Domu odwiedzili członkowie zespołu „Mocni Duchem” z Łodzi wraz z Ojcem Remigiuszem jezuitą i ewangelizatorami świeckimi. Rekolekcjonista wygłosił katechezę na temat sensu cierpienia, które porównał do drogocennej perły a ewangelizatorzy dali piękne świadectwa jak Bóg działa w ich życiu pomimo trudności i doświadczeń. Całość wypełniły piękne śpiewy zespołu i jego solistów. Do wspólnego śpiewu zaproszono także słuchaczy. Spotkanie będące dla jego uczestników wielkim pokrzepieniem dla „ducha i ucha” zakończyła wspólna modlitwa i błogosławieństwo.

-------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ KOBIET - 10 Marzec 2014

Dnia 10.03.2014 roku w naszym Domu męska strona zespołu przygotowała i przedstawiła prawie 40 minutowy program artystyczny dla wszystkich pań z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Jest już w tradycji naszej placówki że rok rocznie przygotowujemy niespodziankowy występ dla dam. Próby odbywały się w sekrecie i żaden z panów nie zdradzał tajemnicy scenariusza. Tym razem hasłem przewodnim był taniec, a że taniec życia naszych podopiecznych ukazuje ich bogate doświadczenia, scenariusz okazał się trafem w dziesiątkę. Wyśpiewane życzenia od serca były pięknym zwieńczeniem tego dnia. Perełką występów był udział dwóch przebranych za kobiety mieszkańców Domu Pomocy przy ul. Farnej w Śremie. Ich przybycie uświetniło pięknie spektakl . Jesteśmy wdzięczni za to spotkanie i liczymy na kolejne zintegrowane działania artystyczne. Mężczyźni naszego domu kolejny raz stanęli na wysokości zadania czego wyrazem były roześmiane twarze mieszkanek.

-------------------------------------------------------------------------------------

Karnawał na ludowo - 20 Luty 2014

W klimacie folklorystycznym odbyła się zabawa karnawałowa, w której wzięła udział liczna grupa mieszańców. Było: raz, dwa, trzy i wiele razy „na ludowo”. Zwyczaje, konkursy, piosenki, przysłowia oraz radośnie, kolorowo i ….. z tęsknym spojrzeniem ku wiośnie.

-------------------------------------------------------------------------------------

Każdemu wolno kochać…… - 13 Luty 2014

Miłość była tematem wiodącym na spotkaniu Walentynkowym, na które czekali zakochani oraz czekający na miłość.
Mieszkańcy przygotowali własne utwory, wiersze oraz teksty pisane prozą na temat miłości. Był też koncert życzeń – dedykacje piosenek „walentynek” dla swoich sympatii. W romantycznej atmosferze spędziliśmy przedpołudnie w wigilię św. Walentego – patrona zakochanych.

-------------------------------------------------------------------------------------

Światowy Dzień Chorego - 11 Luty 2014

11.02.2014r. w liturgiczne wspomnienie M.B. z Lourdes obchodziliśmy w naszej wspólnocie doroczny Światowy Dzień Chorego. Uroczystej mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Krzysztof Pawlicki a kazanie wygłosił ks. Mieczysław Adamczak. Przybliżył on zebranym historię objawień w Lourdes, które z czasem stało się światowym centrum modlitwy chorych. Po kazaniu wszystkim obecnym w kaplicy i uczestniczącym we mszy świętej dzięki transmisji przez radiowęzeł kapłani udzielili Sakramentu Chorych, umacniającego ich w mężnym dźwiganiu krzyża z Chrystusem. Cierpienie jest bowiem najtrudniejszą tajemnicą wpisaną w życie człowieka i tylko w świetle ewangelii można odnaleźć jego znaczenie i sens.

-------------------------------------------------------------------------------------

Kolędowanie z młodzieżą - 28 Styczeń 2014

28.01.2014 mieszkańców naszego Domu odwiedzili uczniowie Gimnazjum Dwujęzycznego oraz Liceum Ogólnokształcącego w Śremie pod opieką pedagoga Marii Szczepaniak i katechety ks. Krzysztofa Gogóła.
Młodzież zaprezentowała montaż słowno - muzyczny. Śpiew kolęd i pasterałek przeplatany był recytacja poezji i prozą o tematyce bożonarodzeniowej. Śpiewakom akompaniował kwartet instrumentalny w składzie: skrzypce, flet, gitara i djembe. Piękny śpiew i muzyka budziły radość a recytacje zmuszały do refleksji nad tajemnicą przyjścia Boga – Człowieka na Ziemię.
Na koniec ks. Krzysztof życzył wszystkim by świąteczna atmosfera pełna miłości, życzliwości i szacunku dla każdego człowieka trwała w sercach słuchaczy jak najdłużej. Miłymi akcentami spotkania było wręczenie przyniesionych przez młodzież słodkich upominków, wspólny śpiew kolęd i pastorałek oraz autoprezentacja młodych artystów. Nie zabrakło podziękowań od Pana Dyrektora i śpiewu „Życzymy, życzymy” od mieszkańców.

-------------------------------------------------------------------------------------

Koncert chóru św. Cecylii - 28 Styczeń 2014

28.01.2014r. w godzinach wieczornych z koncertem kolędowym wystąpił w Sali Ojca Pio chór św. Cecylii ze śremskiej Fary pod dyrekcją Ryszarda Zielińskiego.
Występ rozpoczęła piękna pieśń do św. Cecylii patronki chóru. Później chórzyści zaśpiewali dziesięć kolęd i pastorałek wśród których były zarówno tradycyjne „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Trumfy Króla Niebieskiego”, jak również mniej znane „Północ już była”, „Gdy wieczorem”. Chórzyści zaśpiewali też dwie zupełnie nieznane a wysoce oryginalne pastorałki „Zapłonęła gwiazda”, „Zaśpiewam Jezuskowi” zbierając zasłużone oklaski.

-------------------------------------------------------------------------------------

Bajka o wnuczętach, babciach i dziadkach - 29 Styczeń 2014

Pewnego, styczniowego dnia przyjechała do Naszego Domu grupa wnucząt z przedszkola „Bajkowy Świat’. Tego właśnie poranka ich przyjazd to była miła niespodzianka dla każdej „babci” i każdego „dziadka”.
Cóż się wówczas działo?
Było jasełkowe przedstawienie, darowanie laurek z serdecznym życzeniem. Wspólne kolędowanie, uśmiechanie, zabawa, przytulanie, słodyczami obdarowywanie. Na zakończenie jeszcze było zdjęcie, oraz zapewnienie na kolejną wizytę również bardzo miłą.

-------------------------------------------------------------------------------------

Koncert z niespodziankami – 27 Styczeń 2014

27 stycznia 2014 z koncertem kolędowym wystąpił chór Moniuszko ze Śremu. Spotkanie rozpoczęło się miłym akcentem wręczenia mieszkańcom przez delegację chórzystów na czele z Panią prezes Henryką Sochą pięknych papierowych słońc z okazji jubileuszowego pobytu śpiewaków w naszym Domu.
Koncert poprowadził dyrygent Leszek Wawrzynowicz. Zespół zaśpiewał wiązankę kolęd pastorałek, kołysanek i piosenek bożonarodzeniowych m.in. „Nad Betlejem w ciemną noc”, „Dziecino słodka czemu drżysz”, „Gdy śliczna Panienka”, „My też pastuszkowie”.
Nie zabrakło również najpopularniejszej na świecie kolędy „Cicha noc” i piosenki Czerwonych Gitar „Jest taki dzień”. Do wspólnego śpiewu, kilku bardziej znanych kolęd chórzyści zaprosili także słuchaczy. Jedną z kolęd dedykowali mieszkance Domu pani Kazimierze byłej chórzystce z Puszczykowa. Na zakończenie wszyscy słuchacze zostali obdarowani przez gości mandarynkami.

-------------------------------------------------------------------------------------

„Niedzielny koncert” – 26 Styczeń 2014

Zespół młodych instrumentalistów, który rozpoczyna swe dzieło nie posiada jeszcze nazwy. Ma natomiast dużo dobrej woli, energii, zacięcia, talentu, uroku i tego wszystkiego czego potrzebują młodzi artyści aby rozpocząć drogę do kariery.
Zaszczytem dla nas jest gościć ich w naszych progach. Zagrali dla nas:
Mateusz Jaszkiewicz – trąbka
Jakub Czubanowski - trąbka
Łukasz Wójcik – puzon
Honorata Konon – saksofon
oraz gościnnie zaśpiewała Agnieszka Grochala
Na niedzielny koncert przybyło wielu mieszkańców. Były bisy, oklaski i wspólne pamiątkowe zdjęcia.

-------------------------------------------------------------------------------------

Goście z Leszna – 24 styczeń 2014

„W cierpieniu jest siła, aby miłość nieść”
Tak głosi hymn Cichych Pracowników Krzyża z Centrum Ochotników Cierpienia. Po raz kolejny mogliśmy razem z nimi zaśpiewać, modlić się dzielić doświadczeniami, świadectwem i dobrym słowem. Grupa z Leszna razem z nami spędziła w ten sposób to mroźne, piątkowe popołudnie. Do wieczora trwały rozmowy przy kawce, herbatce, placku i pysznym „leszczyńskim pączku”.
Rozstaliśmy się jak to zwykle czynimy z zapowiedzią kolejnej wizyty niebawem.

-------------------------------------------------------------------------------------

Wieczór z orkiestrą – 17 Styczeń 2014

17 stycznia w pałacowym holu odbył się koncert Orkiestry Dętej Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego Śremie. Zespół pod kierunkiem dyrygenta Szymona Ratajczaka wystąpił w urozmaiconym repertuarze na który złożyły się kolędy oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Godzinny koncert dostarczył słuchaczom niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Instrumentaliści nie szczędzili płuc a utwory grane bardzo perfekcyjnie i dynamicznie nagradzane były gromkimi oklaskami. Piękny i donośny dźwięk trąbek, puzonów, klarnetów, saksofonów i innych instrumentów niósł się daleko po pałacowych korytarzach docierając do łóżek obłożnie chorych mieszkańców. Szczególną sympatie wśród słuchaczy zyskał czteroletni Piotruś grający na bębenku w sekcji perkusyjnej. Nie obyło się bez bisu i spontanicznego śpiewu „sto lat” dla prezesa orkiestry Antoniego Błoszyka obchodzącego tego dnia urodziny i imieniny.

-------------------------------------------------------------------------------------

Koncert dudziarzy – 12 Styczeń 2014

W niedzielę 12.01 w naszym Domu odbył się po raz trzeci świąteczny koncert w wykonaniu młodzieżowej kapeli dudziarzy ze Starego Gołębina. Zespół działa pod patronatem Czempińskiego Ośrodka Kultury, a kieruje nim instruktor Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich Romuald Jędraszak. Witając gości dyrektor Hieronim Bartkowiak przypomniał postać zmarłego w ubiegłym roku mieszkańca naszego Domu – Mariana Wasielewskiego, zasłużonego dudziarza wielkopolskiego, dzięki któremu spotkania z młodymi adeptami sztuki dudziarskiej zostały zainicjowane. W programie znalazły się kolędy i melodie ludowe z okolic Kościana i Czempinia. Młodzież ubrana w barwne regionalne stroje, nie tylko pięknie grała na dudach i skrzypcach, ale także śpiewała piosenki ludowe m.in. autorstwa Mariana Wasielewskiego. Szczególny aplauz wzbudził pokaz sprawności manualnej w wykonaniu pary dudziarzy, polegający na widowiskowej wymianie kapeluszy. Koncert poprowadził p. Romuald Jędraszak.

-------------------------------------------------------------------------------------

Nowy Rok – 01 styczeń 2014


Witamy w 2014 !!

-------------------------------------------------------------------------------------

czytaj dalej . . .