Dom Pomocy Społecznej
w Psarskim

Święto dyni - Październik 2014r.

Kolejny raz w naszym domu obchodziliśmy święto dyni. Na ten dzień czekają z niecierpliwością mieszkańcy jak i pracownicy DPS.
Już o poranku terapia kulinarna zamienia się w przetwórnię. Jedni kroją dynię w kostkę na kompot wg starej receptury, inni zajęli się pestkami, jeszcze inni przygotowywali wywary pod różne zupy. Tego roku królowały zupa serowo - dyniowa, pomidorowa na ostro i dynia na słodko w postaci zupy dyniowo miodowej.
Kolejnym punktem dnia był konkurs na odgadywanie różnych przypraw po smaku oraz stworzenie jesiennego jeża z kabaczków i wykałaczek . Nagrodą były rogaliki wypiekane przez naszych podopiecznych. Smakowały wyśmienicie. Całość imprezy przeplatana była grą na instrumentach, tańcami i śpiewem. Na sali dominował zapach goździków, cynamonu, wanilii i innych przypraw , które pobudzały zmysły i odprężały.
Takie dni jak ten długo zapadają w naszej pamięci i są niesamowitą formą integracji społeczności DPS.

-------------------------------------------------------------------------------------

Łazarski Krąg 21 Października 2014r.

ŁAZARSKI KRĄG - występ artystyczny z okazji Jubileuszu XX – lecia zespołu. W miniony wtorek 21 października do naszego Domu zawitał zaprzyjaźniony Zespół Artystyczny "Łazarski Krąg" z Poznania. Zespół założył we wrześniu 1993 roku Włodzimierz Zieliński – ówczesny kierownik muzyczny Zespołu Kabaretowego Seniorów "Wiosenne Krokusiki". Pierwotnie Łazarski Krąg był zespołem 10 osobowym. Członkami założycielami byli : Lidia Bernaciak (obecnie L. Domichowska), Joanna Kocik, Alina Kasprzyk, Barbara Jaśkowiak, Henryk Kasprzyk, Władysława Wiergowska, Czesław Brambor, Ludwik Chojnacki i Witold Wiergowski.
W następnych latach do zespołu doszli kolejni wykonawcy: Agnieszka Kapała, Honorata Oleksiak, Henryk Kawala i Henryk Domichowski.
Nasz dom czeka na ten zespół z otwartymi ramionami. Grupa ta przyjmowana jest w naszych progach tak entuzjastycznie ze względu na piękny repertuar, który przenosi mieszkańców do okresu ich młodości. Tym razem artyści prezentowali się w nieco innym składzie. Muzyka na żywo oklaskiwana była kilkakrotnie. W trakcie występów sala włączała się do śpiewów. Wyczuwało się atmosferę radości i podziwu. Po tak miłych doznaniach artystycznych trudno było się rozstać. Liczymy na kolejne występy tej grupy, która z takim zapałem i pasją podchodzi do życia i zachęca do podobnej aktywności.

-------------------------------------------------------------------------------------

Świętymi bądźcie - 12 Października 2014r.

W niedzielę 12.10.2014r. po raz kolejny przybyliśmy do Wieszczyczyna na zaproszenie księdza Wojciecha Morasza, proboszcza tamtejszej parafii p.w Św. Rocha.
Poprzez modlitwę, wypowiedziane słowa, wyśpiewane pieśni, uczciliśmy pamięć o Świętym Janie Pawle II., tym samym uczestniczyliśmy w trwających w parafii Dniach Papieskich.W dniu 22.10.2014 roku, z samego rana gościliśmy w Naszym Domu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie wraz z opiekunami: dyrektorem szkoły Panem Marcinem Jędroszkowiakiem, księdzem Sławomirem Ratajczakiem, oraz katechetką Panią Martą Rymaniak.
Przedstawiony spektakl teatralno- muzyczny ożywił w nas pamięć o Świętym Janie Pawle II.Świętymi bądźcie - JPII 12 Października 2014r.


Niedziela 12 października 2014 r. to XIV Dzień Papieski, którego hasłem jest „Jan Paweł II - Świętymi bądźcie”. Te słowa mają nas zachęcić do odkrycia w sobie, w codziennym życiu, powołania do świętości. Społeczność naszego domu poczyniła mały krok na drodze do świętości przygotowujc montaż muzyczno – słowny, którego celem była integracja podopiecznych naszego domu z pracownikami. Wspólne próby i doświadczenia bycia razem pozwoliły nam przybliżyć się do człowieka, dla którego nie istniały rzeczy niemożliwe, który potrafił wykorzystać każdą chwilę dnia borykając się z trudami dnia codziennego.

-------------------------------------------------------------------------------------

WSZYSTKO DLA SENIORA 1 Października 2014r.

1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych i na tę okoliczność po raz 21 Dom Pomocy Społecznej w Psarskiem, zorganizował integracyjne spotkanie dla seniorów z naszego regionu śremskiego.
W Auli Jana Pawła II w Śremie, o godzinie 16,00 rozpoczęło się spotkanie pod hasłem „WSZYSTKO DLA SENIORA”, któremu przewodniczył dyrektor DPS w Psarskiem Hieronim Bartkowiak. Wśród zaproszonych gości głos zabrał burmistrz Adam Lewandowski, któremu towarzyszyli: Sarnowska Katarzyna – przewodnicząca Rady Miejskiej, Roman Szydłowski – przewodniczący Rady Powiatu. Na zaproszenie odpowiedzieli także: Barbara Jabłońska – Naczelnik Wydziału Oświaty i Pomocy Społecznej, Maria Świdurska – kierownik OPS , Beata Szczepaniak – PKPS, PCPR reprezentowała Agnieszka Oleszak.
Uczestnicy spotkania, a więc sami seniorzy, reprezentowali lokalne instytucje: m.in. Dom Pomocy Społecznej w Śremie przy ulicy Farnej, ZOP ul. Promenada, Klub Seniora z przewodniczącą Barbarą Jedlińską, na czele, Związek Inwalidów Narządów Ruchu z Marią Pękalą przewodniczącą, Związek Emerytów i Rencistów z Lidią Wilkoń oraz Związek Reumatyków i ich Sympatyków z Teresą Skrzypczak przewodniczącą.
Kwestie medialną zabezpieczył Tydzień Ziemi Śremskiej oraz Filantrop Naszych Czasów.
Całość spotkania prowadził Pan Tadeusz Kaczmarek, który witając przybyłych gości, przedstawił także sponsorów, bez których ta impreza nie mogłaby się odbyć:
 1. Paul Hartmann Polska sp. Z o. o. Pabianice
 2. PBW Akrylmed
 3. PSS Społem Śrem
 4. Spółdzielczy Bank Ludowy
 5. Piekarnia MICHALAK
 6. Agro-Handel Mościszki
 7. Sezam Śrem
 8. Henry – Izabela Stefaniak
 9. Hurtownia warzyw i owoców – Ewa Dłużak
 10. Luksus Dom Zbrudzewo
 11. Pachmax Przeds. Wielobranżowe
 12. MED. X – sklep medyczny Poznań
 13. Grzegorz Wilczkowiak – Góra
 14. Apteka „Przyjazna” Śrem
 15. MEDEX Komorniki

Na początek spotkania zagrał nasz lokalny duet WALDI&ZYGI, który w swym krótkim wystąpieniu zaprezentował między innymi grę na instrumencie : fletniapana, harmonijka ustna oraz ukulele i inne nietuzinkowe. Grających nagrodzona gromkimi brawami.
Pełna sala gości, dobre nastroje, pyszności na stole oraz muzyka, która towarzyszyła przez całe spotkanie sprawiły, że już od pierwszych taktów na parkiecie pojawiły się pierwsze tańczące pary i nie tylko, które korzystały w pełni z tego spotkania. Moc uśmiechów i serdeczności, były mocnym akcentem , integracja między instytucjonalna i pląsy do samego końca imprezy. Spotkanie dodatkowo urozmaiciła „Pajda chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem”, której nie oparł się prawie nikt.
Całość przedsięwzięcia zorganizowali i obsłużyli pracownicy DPS w Psarskiem a do tańca przygrywał zaprzyjaźniony już zespół SAX TRIO.
Za wspaniałą atmosferę, obecność oraz dobrą zabawę uczestnikom spotkania serdecznie DZIĘKUJEMY.

-------------------------------------------------------------------------------------

Ćwiczenia z laskami gimnastycznymi

Na terenie naszego domu oddział rehabilitacyjnyprowadzi grupową gimnastykę z laskami gimnastycznymi. Sesja trwa od 20-30 min. Są to ćwiczenia ruchowe wykonywane przy odpowiednio dobranej muzyce. Każdy ćwiczący ma swoją laskę gimnastyczną. Celem tych ćwiczeń jest: kształtowanie prawidłowej postawy ciała, poczucia rytmu, płynności i estetyki ruchu. Nie możemy zapomnieć o rozwoju emocjonalnym, który również ulega zmianie, związane jest to z przeżywaniemradości satysfakcji ze stopnia opanowanych umiejętności ruchowych. Ćwiczenia działają na cały organizm: na układ nerwowy, mięśniowy, oddechowy . Zajęcia cieszą się dużą popularnością wśród podopiecznych.

-------------------------------------------------------------------------------------

Pielgrzymka do Lichenia - 18 Września 2014 r.

Podobnie jak w latach ubiegłych dzięki wsparciu Fundacji na Rzecz Rewolaryzacji Miasta Śrem - 18 września udało się zorganizować pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. U tronu Bolesnej Królowej Polski pielgrzymi najpierw licznie skorzystali z sakramentu pokuty, a później uczestniczyli w uroczystej Mszy św. , której przewodniczył i homilię wygłosił wicekustosz licheńskiej wspólnoty mariańskiej…
Liturgię uświetnił piękny śpiew organistki oraz dostojny dźwięk największych w Polsce organ. Po Mszy św. w ciszy i modlitewnym skupieniu obeszliśmy Cudowny Wizerunek, polecając Maryi nasze intencje. Po posiłku był czas na zwiedzanie w grupach całego terenu sanktuarium, kupowanie pamiątek i nabranie wody z cudownego źródełka. W opiekę nad mieszkańcami aktywnie włączali się podopieczni fundacji, którzy wykazali się dużą empatią i zaangażowaniem. Nieco zmęczeni ale ubogaceni duchowo wróciliśmy wieczorem do Psarskiego. Pielgrzymka to doskonała forma aktywizacji psychofizycznej i integracji środowiskowej dla naszych podopiecznych.

-------------------------------------------------------------------------------------

Mistrzostwa Krykieta - 17 Września 2014r.

Ja co roku w środę 17 września odbyły się w Naszym Domu Mistrzostwa Krykieta. Krykiet jest wywodzącą się z Anglii tzw. "grą dżentelmenów". W naszych Mistrzostwach pierwsze miejsce zajął pan Jerzy Magdziarek, na drugim miejscu znalazł się pan Andrzej Dziwisz. Na trzeciej pozycji uplasował się pan Robert Kaczmarek. Naszym dżentelmenom nie zabrakło oczywiście wytrwałych kibiców..
Za wspólną zabawę i grę fair play dziękujemy!

-------------------------------------------------------------------------------------

CZUJ, CZUJ, CZUWAJ ! - 28 Sierpień 2014r.

Harcerskie przyrzeczenie, harcerskie symbole, wartości i tradycje były tematami wiodącymi w cyklu spotkań przygotowujących nas do harcerskiej zbiórki przy ognisku.
Ognisko zapłonęło, zasiedliśmy więc wokół, aby poczuć się choćby na moment drużyną harcerską.
Przy wtórze gitar śpiewaliśmy harcerskie piosenki, a gromkie „ czuj, czuj, czuwaj” rozległo się wśród drzew. W atmosferze gawędy, dymu z palących się gałęzi zdobywaliśmy sprawność „przyjaciela przyrody”

-------------------------------------------------------------------------------------

Festyn w Lisówkach. 26 Czerwiec 2014r.

26 czerwca, na zaproszenie DPS w Lisówkach, gościliśmy w tamtejszej placówce na XII Festynie integracyjnym. Sześciu naszych podopiecznych chętnie podjęło wyzwanie w przekonaniu, że wizyta ta, jak poprzednie wiązać się będzie z wysiłkiem fizycznym i intelektualnym. Tymczasem wizyta ta przebiegła w atmosferze zabawy, na okoliczność 15-lecia powstania DPS w Lisówkach. Na tę okoliczność, gości zabawiali między innymi Maciej Pol, artyści z zaprzyjaźnionej Wyższej Szkoły Artystycznej w Poznaniu. Całości przewodniczył Dyrektor tamtejszego Domu oraz starosta poznański.
Na samym wstępie, w trakcie przywitania, Pan Dyrektor i starosta wręczyli dyplomy i puchary, które miały podkreślić wieloletnią współpracę
Całej oprawie artystycznej towarzyszyła cudowna słoneczna pogoda, pyszności z lokalnego bufetu, fantastyczna atmosfera, przepiękny plener oraz pozytywne nastroje naszych podopiecznych.
Pozytywnie zmęczeni i pełni wrażeń dziękując za zaproszenie wróciliśmy do Domu.

-------------------------------------------------------------------------------------

Spotkania z Przyjaciółmi z Centrum Ochotników Cierpienia
11 czerwiec, 11 Lipiec oraz 8 Wrzesień 2014r.

11 czerwca odbyła się msza św. za chorych w Kościele św. Antoniego w Lesznie. Po uroczystej mszy odbyło się spotkanie integracyjne. Modlitwy, rozmowy i wspólny śpiew trwały długo. Dzięki gościnności grupy na czele z Ks. Maciejem Grzesiem – proboszczem parafii moogliśmy też spotkać się z Ks. Radosławem Horbatowskim z Głogowa oraz siostra Ewą Figurą.

11 lipca podopieczni naszego Domu znów mogli spotkać się ze swoimi Przyjaciółmi. Gościliśmy się na Sali Ojca Pio. Licznie przybyli mieszkańcy jednoczyli się bardzo aktywnie we wspólnych modlitwach, wypowiadali swoje prośby, myśli i pragnienia. Coraz śmielej włączali się do wspólnych śpiewów i modlitw. Zauważyć można było i poczuć niesamowitą atmosferę tego spotkania.

8 września spotkaliśmy się ponownie by spotkać się w modlitwie i przeżywać radość wzajemnego spotkania. Tematem rozważań było ewangeliczne rozumienie pokoju. Całość poprowadziła pani Anna, swoje świadectwo złożyła pani Maria, a całość swoją grą na gitarze uświetnił pan Tomasz.

-------------------------------------------------------------------------------------

Grillowanie na łonie natury 16 Czerwiec 2014r.

Mieszkańcy oraz pracownicy Domu Społecznego w Psarskim zorganizowali wspólny wyjazd na grillowanie w okolice jeziora Jelenczewskiego. Podczas wyjazdu wszyscy korzystali ze świeżego powietrza zarówno leżąc na plaży jak i aktywnie grając w krykieta, spacerując, grając w karty czy zbierając śmieci z plaży. Niestety pogoda nie pozwoliła na kąpiel w jeziorze ale za to znalazł się czas na wspólne rozmowy przy grillowanej kiełbasce i przy dźwiękach gitary. Za wspólną zabawę dziękujemy!

-------------------------------------------------------------------------------------

Powitanie lata nad Wartą 13 Czerwiec 2014r.

Jak co roku nadeszła pora powitania lata. Mieszkańcy z zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Śremie zaprosili nas na festyn w plenerze. Bawiliśmy się wspaniale pomimo deszczu humory nam dopisywały. Miło było znów spotkać się z naszymi znajomymi.

-------------------------------------------------------------------------------------

ZJAZD RODZIN W PSARSKIEM

W minioną sobotę 21 czerwca 2014, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Psarskim gościli swoich krewnych i znajomych podczas zorganizowanego po raz 22 Zjazdu Rodzin.
Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem „Na ludowo”.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 12,00 przemówieniem dyrektora Domu Hieronima Bartkowiaka. W tym roku zaszczyciła nas swoim przybyciem delegacja z Fundacji Sue Ryder z Warszawy, którą reprezentowała pani Lubomira Paśko z mężem.
Akcentu „na ludowo”, dodał występ mieszkańców naszego Domu wspierany przez pracowników, o wspomnianej tematyce.
Na zaproszenie odpowiedziało około 250 gości, którzy w plenerowej aurze bawili ze swoimi bliskimi. Rozmowom, konsumpcji i wspaniałej atmosferze towarzyszyła kapela zaprzyjaźniona z DPS „Sax Trio”, która przygrywała do tańca i innych występów towarzyszących imprezie.
Dużym powodzeniem cieszyła się artystyczna cześć spotkania. Uczestnicy bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich propozycjach zabaw: pleceniu wianków, grze na instrumentach, tańcach integracyjnych oraz w loterii fantowej. Tego dnia świętowaliśmy ludowe obrzędy i obyczaje , a także ŚwiętoMuzyki. Goście mieli okazję nabycia wyplecionych na zajęciach terapeutycznych koszyczków, miodu z wiejskiej pasieki a także do dyspozycji był bufet zaopatrzony w posiłki piknikowe. Rodziny indywidualnie zadbały o sutość stołów, z czego nasi mieszkańcy byli bardzo radzi. Dom ze swej strony podjął gości jak zawsze plackiem własnego wypieku oraz słodką kawką.
Każdy z uczestników miał możliwość pozowania do rodzinnego zdjęcia, które ma być wspomnieniem tych wspaniale przeżytych chwil.

-------------------------------------------------------------------------------------

Zjazd Rodzin 2014r.

Oprawa muzyczna: Zespół Sax – Trio
W trakcie imprezy będzie istniała możliwość zakupienia potraw z grilla.
Prosimy o potwierdzenie swojego przybycia do dnia 13.06.2014 r nr 612834481 wew. 30

-------------------------------------------------------------------------------------

Świat Bajkolandii 28 Maj 2014r.

28 maja już po raz XX na terenie DPS w Psarskim odbyła się majówka Świat Bajkolandii zorganizowana przez Fundację na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem i DPS w Psarskim przy wsparciu PCPR w Śremie oraz PSS Społem. W imprezie wzięło udział 140 dzieci z Zespołu Szkół im Marii Grzegorzewskiej, Szkoły Podstawowej nr 1, Przedszkoli Mali Przyrodnicy i Słoneczna Szóstka oraz podopieczni OPS w Książu. Wszystkich uczestników i zaproszonych gości m.in. Daniela Cicharskiego vice Starosty Śremskiego, Romana Szydłowskiego Przewodniczącego Rady Powiatu w Śremie, Małgorzaty Łucka kierownika PCPR w Śremie, Marii Świdurskiej kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie powitali: dyrektor Hieronim Bartkowiak oraz Maria Stefaniak z Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem. Z kolei dzieci obdarowały ich pamiątkowymi dyplomami z okazji XX edycji festynu. Imprezę rozpoczął barwny korowód i efektowne występy artystyczne nagradzane gromkimi oklaskami widzów. Dużym powodzeniem cieszył się też konkurs tańca towarzyskiego. Niestety niesprzyjająca aura sprawiła iż konkurencje sprawnościowe odbyły się w świetlicy. Pod gołym niebem rozegrano jedynie konkurs łowienia rybek i rzut kaloszem. Było dużo emocji i prawdziwie sportowej rywalizacji. Sporym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z muzykoterapii. Można było również obejrzeć wóz strażacki oraz pojeździć rykszami i konikami ze stadniny Konik Polski. Po obiedzie dzieciom wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe. Imprezę zilustrował muzycznie Dariusz Kaczmarek a organizację wsparli wolontariusze z LO i Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie.

-------------------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z Przemętem... … 14 Maj 2014r.

W połowie maja, a dokładnie 14 wybraliśmy się małą grupką do zaprzyjaźnionej z naszym domem gminy Przemęt. Głównym celem była „Stara chata u kowala”, która mieści się w pobliskim Kluczewie. Zanim tam dotarliśmy odwiedziliśmy gminny ośrodek kultury, w którym odbywał się Przegląd Piosenki Przedszkolnej. Mali bohaterowie reprezentowali śpiewem bardzo wysoki poziom przygotowania. Jury konkursu z naszą muzykoterapeutką Magdaleną Żurczak na czele miało trudne zadanie wybrać najlepszego uczestnika. Jako widzowie kibicowaliśmy zwycięstwa każdemu. Po zakończeniu gminnego przeglądu udaliśmy się do parafialnego kościoła rzymskokatolickiego w Przemęcie, który zachwycił nas bogactwem trzech epok. Przedpołudnie spędzone w scenerii parku przykościelnego zachęciło nas do dalszej wędrówki. Udaliśmy się więc do Kluczewa gdzie w swoim agroturystycznym gospodarstwie przywitał nas pan Krzysztof Pieśniak. W bramie wjazdowej czekała już na nas dorożka. Podczas gdy niektórzy korzystali z możliwości przejażdżki inni słuchali opowieści dziadka Eligiusza. Po tych atrakcjach gościliśmy się na posiłku w przestronnej izbie, kolejnym punktem pobytu była stuletnia kuźnia, o której z przejęciem opowiadał sam kowal w osobie pana Krzysztofa. Rozpalił nawet palenisko i wykuł dla nas pamiątkową podkowę. Miłą niespodzianką były pyszne rogaliki i drożdżowy placek domowego wypieku wyczarowany przez gospodynię. Po tak sytej uczcie dla ciała i ducha pełni wrażeń, późnym popołudniem wróciliśmy do domu.

-------------------------------------------------------------------------------------

Z pokojem i dobrym słowem… 11 Kwiecień 2014r.

11 kwietnia po raz kolejny przybyli do nas goście z Leszna. Idąc śladami Luigi Novarese kapłana, założyciela stowarzyszenia Centrum Ochotników Cierpienia, którzy całe swoje życie poświęcił chorym i niepełnosprawnym. Ochotnicy Cierpienia przynoszą nam pokój i dobry gdyż „duchem leczą ciało” jak mówi Novarese. Wśród gości zawitała do nas poetka Maria Urban, która przedstawiła nam swoje wiersze z tomiku „Tuż obok”. Po części modlitewnej spotkania, zgromadziliśmy się na rozmowach przy kawie i ciastku. Pożegnaniem były życzenia i babeczki wielkanocne oraz zapowiedź kolejnego spotkania.

-------------------------------------------------------------------------------------

Wielkanocni goście

Tradycyjnie w okresie świątecznym o mieszkańcach w DPS w Psarskim nie zapomnieli uczniowie placówek oświatowych i przedstawicielek organizacji pozarządowych. Wizyty te łączą zawsze przyjemne z pożytecznym. Trudno bowiem przecenić znaczenie tych spotkań zarówno dla odwiedzanych jak i odwiedzających. Dla pierwszych to niezapomniane chwile radości i wzruszeń, dla drugich praktyczna lekcja szacunku dla drugiego człowieka i wrażliwości na jego los.
Przed świętami fryzjerki kl. IV Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie pod opieką Justyny Tuszyńskiej zorganizowały salon piękności. Młode adeptki sztuki fryzjerskiej strzygły, modelowały, upinały i układały wiosenne fryzury mieszkańcom. Było dużo emocji i satysfakcji ze wspaniałych efektów stylizacji. Panie i Panowie wyglądali bardzo odświętnie w nowych fryzurach które prezentowali z dumą.
Z kolei o przygotowanie duchowe do świąt zatroszczyli się uczniowie Zespołu Szkół w Nochowie. Podobnie jak w latach ubiegłych przedstawili oni świąteczny program artystyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycielek Małgorzaty Kowalskiej, Beaty Porczak, Agaty Ziętek i Agnieszki Kalisz. W tym roku złożyły się nań: występ chóru z recytacją na temat powołania oraz inscenizacja oparta na ewangelicznym opisie wydarzeń od zdjęcia Chrystusa z krzyża do Jego ukazania się uczniom w drodze do Emaus. Widzów zachwyciły piękne śpiewy i zmuszające do refleksji rozważania, jak również wspaniała gra małych aktorów, bogata scenografia i piękne stroje. Na zakończenie goście wręczyli przygotowane przez siebie stroikidyrektor Anna Wolarczyk złożyła wszystkim obecnym serdeczne życzenia świąteczne dziękując nauczycielom za przygotowanie przedstawienia. Słowa uznania wyrazili również obecni na spotkaniu: Barbara Jabłońska naczelnik Pionu Edukacji i Usług Społecznych oraz dyrektor Hieronim Bartkowiak.
W Wielką Środę poraz kolejny podopiecznych Domu odwiedziła młodzież z Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie. Emilia Bzowy złożyła w imieniu grona pedagogicznego serdeczne życzenia a później uczniowie zaprezentowani się w świątecznym programie słowno – muzycznym. Czytano Pasje i recytowano wiersze o tematyce wielkanocnej a solistka wraz z zespołem muzycznym pod kierunkiem Macieja Walewskiego wykonała kilka piosenek religijnych. Później młodzież składała życzenia i wręczała przygotowane przez całą społeczność szkolną upominki. Nie zabrakło ciepłych słów, uścisków i łez wzruszenia. Nie zapomniano również o osobach obłożnie chorych.
W podobnie ciepłej atmosferze przebiegło spotkanie z przedstawicielkami grupy seniorów „Młodzi duchem” z Jezioran. Było dzielenie się jajkiem, życzenia i serdeczne rozmowy. Pani Barbara Jedlińska ciekawie opowiadała o swoich podróżach po Ukrainie i innych zakątkach świata.

-------------------------------------------------------------------------------------

Wiosenne muzykowanie 4 Kwiecień 2014r.

„Nastała wiosna powiał cieplejszy wiatr”, jak w piosence zespołu Skaldowie, wyśpiewaliśmy ten fakt wraz z zaproszonymi gośćmi: Patrycją Matuszewską i Ireneuszem Zagórskim. Wiosenne popołudnie upłynęło w atmosferze słońca, muzyki, śpiewu i przyjaznego ciepła. Muzyka i śpiew łagodzi obyczaje, łączy pokolenia, eliminuje niesnaski, redukuje przykre emocje. Przekonywaliśmy się o tym wielokrotnie, to też z ogromną przyjemnością zrobiliśmy to po raz wtóry. Wspólny śpiew oraz muzykowanie jest dla wielu z nas „balsamem dla duszy” i lekiem na to, co boli.

-------------------------------------------------------------------------------------

QUIZ O JANIE PAWLE II - 2 Kwiecień 2014r.

2 kwietnia 2014r przypada dziewiąta rocznica śmierci naszego Umiłowanego Rodaka. Tego dnia mieszkańcy obejrzeli film „Droga do Ojca” ukazujące najważniejsze wydarzenia z Jego posługi, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich dni życia. Następnie rozegrano quiz na temat pontyfikatu Błogosławionego a niebawem Świętego Papieża z Wadowic. Mieszkańcy wykazali się dużą znajomością tematu i zaangażowania. Do drugiego etapu zakwalifikowało się pięć osób, spośród których pierwsze miejsce zajęła Teresa Wawrzynkiewicz, drugie Elżbieta Turczynowicz, trzecie Elżbieta Zimowska. Na zakończenie ksiądz Kapelan pogratulował wszystkich uczestnikom, finalistom wręczył dyplomy i nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy otrzymali pamiątkowe obrazki.

-------------------------------------------------------------------------------------

Koncert imieninowy - 26 Marzec 2014

Piękną tradycją naszego Domu są comiesięcznie spotkania imieninowe. Uczestniczą w nich solenizanci, którzy w danym miesiącu obchodzą swoje święto, Dyrektor, Kapelan oraz cała Domowa społeczność. Są serdeczne życzenia, śpiew, sympatyczne rozmowy i wspomnienia. Ostatnie spotkanie miało szczególnie uroczysty przebieg, gdyż uświetnił je występ muzyków ze Śremu Waldemara Zawady i Zygfryda Dębczaka. Duet Waldi& Zygi zagrał bardzo ekspresyjnie popularne melodie biesiadne na instrumentach z różnych stron świata. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Domu mogli usłyszeć fletnie pana, ukulele, banjo, mandolinę oraz różnego rodzaju gitaryi harmonijki. Urozmaicony koncert oczarował słuchaczy, szczególnie gorące oklaski otrzymał pan Zygfryd za grę na fletni pana. Warto podkreślić, że jest on pierwszym muzykiem w Śremie koncertującym na tym wymagającym wielkiej wirtuozerii instrumencie. Wdzięczni słuchacze życzyli muzykom dalszych sukcesów artystycznych.

-------------------------------------------------------------------------------------

„Mocni Duchem” - 17 Marzec 2014

Okres Wielkiego Postu to czas nawrócenia, rekolekcji i dni skupienia. Rozpoczął się on Środą Popielcową. Podczas uroczystej mszy świętej w kaplicy ksiądz Kapelan dokonał tradycyjnego obrzędu posypania głów popiołem. Ten znak pokuty przyjęły także osoby obłożnie chore w swoich pokojach, uczestniczące w nabożeństwie dzięki transmisji przez radiowęzeł. 17 marca mieszkańców naszego Domu odwiedzili członkowie zespołu „Mocni Duchem” z Łodzi wraz z Ojcem Remigiuszem jezuitą i ewangelizatorami świeckimi. Rekolekcjonista wygłosił katechezę na temat sensu cierpienia, które porównał do drogocennej perły a ewangelizatorzy dali piękne świadectwa jak Bóg działa w ich życiu pomimo trudności i doświadczeń. Całość wypełniły piękne śpiewy zespołu i jego solistów. Do wspólnego śpiewu zaproszono także słuchaczy. Spotkanie będące dla jego uczestników wielkim pokrzepieniem dla „ducha i ucha” zakończyła wspólna modlitwa i błogosławieństwo.

-------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ KOBIET - 10 Marzec 2014

Dnia 10.03.2014 roku w naszym Domu męska strona zespołu przygotowała i przedstawiła prawie 40 minutowy program artystyczny dla wszystkich pań z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Jest już w tradycji naszej placówki że rok rocznie przygotowujemy niespodziankowy występ dla dam. Próby odbywały się w sekrecie i żaden z panów nie zdradzał tajemnicy scenariusza. Tym razem hasłem przewodnim był taniec, a że taniec życia naszych podopiecznych ukazuje ich bogate doświadczenia, scenariusz okazał się trafem w dziesiątkę. Wyśpiewane życzenia od serca były pięknym zwieńczeniem tego dnia. Perełką występów był udział dwóch przebranych za kobiety mieszkańców Domu Pomocy przy ul. Farnej w Śremie. Ich przybycie uświetniło pięknie spektakl . Jesteśmy wdzięczni za to spotkanie i liczymy na kolejne zintegrowane działania artystyczne. Mężczyźni naszego domu kolejny raz stanęli na wysokości zadania czego wyrazem były roześmiane twarze mieszkanek.

-------------------------------------------------------------------------------------

Karnawał na ludowo - 20 Luty 2014

W klimacie folklorystycznym odbyła się zabawa karnawałowa, w której wzięła udział liczna grupa mieszańców. Było: raz, dwa, trzy i wiele razy „na ludowo”. Zwyczaje, konkursy, piosenki, przysłowia oraz radośnie, kolorowo i ….. z tęsknym spojrzeniem ku wiośnie.

-------------------------------------------------------------------------------------

Każdemu wolno kochać…… - 13 Luty 2014

Miłość była tematem wiodącym na spotkaniu Walentynkowym, na które czekali zakochani oraz czekający na miłość.
Mieszkańcy przygotowali własne utwory, wiersze oraz teksty pisane prozą na temat miłości. Był też koncert życzeń – dedykacje piosenek „walentynek” dla swoich sympatii. W romantycznej atmosferze spędziliśmy przedpołudnie w wigilię św. Walentego – patrona zakochanych.

-------------------------------------------------------------------------------------

Światowy Dzień Chorego - 11 Luty 2014

11.02.2014r. w liturgiczne wspomnienie M.B. z Lourdes obchodziliśmy w naszej wspólnocie doroczny Światowy Dzień Chorego. Uroczystej mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Krzysztof Pawlicki a kazanie wygłosił ks. Mieczysław Adamczak. Przybliżył on zebranym historię objawień w Lourdes, które z czasem stało się światowym centrum modlitwy chorych. Po kazaniu wszystkim obecnym w kaplicy i uczestniczącym we mszy świętej dzięki transmisji przez radiowęzeł kapłani udzielili Sakramentu Chorych, umacniającego ich w mężnym dźwiganiu krzyża z Chrystusem. Cierpienie jest bowiem najtrudniejszą tajemnicą wpisaną w życie człowieka i tylko w świetle ewangelii można odnaleźć jego znaczenie i sens.

-------------------------------------------------------------------------------------

Kolędowanie z młodzieżą - 28 Styczeń 2014

28.01.2014 mieszkańców naszego Domu odwiedzili uczniowie Gimnazjum Dwujęzycznego oraz Liceum Ogólnokształcącego w Śremie pod opieką pedagoga Marii Szczepaniak i katechety ks. Krzysztofa Gogóła.
Młodzież zaprezentowała montaż słowno - muzyczny. Śpiew kolęd i pasterałek przeplatany był recytacja poezji i prozą o tematyce bożonarodzeniowej. Śpiewakom akompaniował kwartet instrumentalny w składzie: skrzypce, flet, gitara i djembe. Piękny śpiew i muzyka budziły radość a recytacje zmuszały do refleksji nad tajemnicą przyjścia Boga – Człowieka na Ziemię.
Na koniec ks. Krzysztof życzył wszystkim by świąteczna atmosfera pełna miłości, życzliwości i szacunku dla każdego człowieka trwała w sercach słuchaczy jak najdłużej. Miłymi akcentami spotkania było wręczenie przyniesionych przez młodzież słodkich upominków, wspólny śpiew kolęd i pastorałek oraz autoprezentacja młodych artystów. Nie zabrakło podziękowań od Pana Dyrektora i śpiewu „Życzymy, życzymy” od mieszkańców.

-------------------------------------------------------------------------------------

Koncert chóru św. Cecylii - 28 Styczeń 2014

28.01.2014r. w godzinach wieczornych z koncertem kolędowym wystąpił w Sali Ojca Pio chór św. Cecylii ze śremskiej Fary pod dyrekcją Ryszarda Zielińskiego.
Występ rozpoczęła piękna pieśń do św. Cecylii patronki chóru. Później chórzyści zaśpiewali dziesięć kolęd i pastorałek wśród których były zarówno tradycyjne „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Trumfy Króla Niebieskiego”, jak również mniej znane „Północ już była”, „Gdy wieczorem”. Chórzyści zaśpiewali też dwie zupełnie nieznane a wysoce oryginalne pastorałki „Zapłonęła gwiazda”, „Zaśpiewam Jezuskowi” zbierając zasłużone oklaski.

-------------------------------------------------------------------------------------

Bajka o wnuczętach, babciach i dziadkach - 29 Styczeń 2014

Pewnego, styczniowego dnia przyjechała do Naszego Domu grupa wnucząt z przedszkola „Bajkowy Świat’. Tego właśnie poranka ich przyjazd to była miła niespodzianka dla każdej „babci” i każdego „dziadka”.
Cóż się wówczas działo?
Było jasełkowe przedstawienie, darowanie laurek z serdecznym życzeniem. Wspólne kolędowanie, uśmiechanie, zabawa, przytulanie, słodyczami obdarowywanie. Na zakończenie jeszcze było zdjęcie, oraz zapewnienie na kolejną wizytę również bardzo miłą.

-------------------------------------------------------------------------------------

Koncert z niespodziankami – 27 Styczeń 2014

27 stycznia 2014 z koncertem kolędowym wystąpił chór Moniuszko ze Śremu. Spotkanie rozpoczęło się miłym akcentem wręczenia mieszkańcom przez delegację chórzystów na czele z Panią prezes Henryką Sochą pięknych papierowych słońc z okazji jubileuszowego pobytu śpiewaków w naszym Domu.
Koncert poprowadził dyrygent Leszek Wawrzynowicz. Zespół zaśpiewał wiązankę kolęd pastorałek, kołysanek i piosenek bożonarodzeniowych m.in. „Nad Betlejem w ciemną noc”, „Dziecino słodka czemu drżysz”, „Gdy śliczna Panienka”, „My też pastuszkowie”.
Nie zabrakło również najpopularniejszej na świecie kolędy „Cicha noc” i piosenki Czerwonych Gitar „Jest taki dzień”. Do wspólnego śpiewu, kilku bardziej znanych kolęd chórzyści zaprosili także słuchaczy. Jedną z kolęd dedykowali mieszkance Domu pani Kazimierze byłej chórzystce z Puszczykowa. Na zakończenie wszyscy słuchacze zostali obdarowani przez gości mandarynkami.

-------------------------------------------------------------------------------------

„Niedzielny koncert” – 26 Styczeń 2014

Zespół młodych instrumentalistów, który rozpoczyna swe dzieło nie posiada jeszcze nazwy. Ma natomiast dużo dobrej woli, energii, zacięcia, talentu, uroku i tego wszystkiego czego potrzebują młodzi artyści aby rozpocząć drogę do kariery.
Zaszczytem dla nas jest gościć ich w naszych progach. Zagrali dla nas:
Mateusz Jaszkiewicz – trąbka
Jakub Czubanowski - trąbka
Łukasz Wójcik – puzon
Honorata Konon – saksofon
oraz gościnnie zaśpiewała Agnieszka Grochala
Na niedzielny koncert przybyło wielu mieszkańców. Były bisy, oklaski i wspólne pamiątkowe zdjęcia.

-------------------------------------------------------------------------------------

Goście z Leszna – 24 styczeń 2014

„W cierpieniu jest siła, aby miłość nieść”
Tak głosi hymn Cichych Pracowników Krzyża z Centrum Ochotników Cierpienia. Po raz kolejny mogliśmy razem z nimi zaśpiewać, modlić się dzielić doświadczeniami, świadectwem i dobrym słowem. Grupa z Leszna razem z nami spędziła w ten sposób to mroźne, piątkowe popołudnie. Do wieczora trwały rozmowy przy kawce, herbatce, placku i pysznym „leszczyńskim pączku”.
Rozstaliśmy się jak to zwykle czynimy z zapowiedzią kolejnej wizyty niebawem.

-------------------------------------------------------------------------------------

Wieczór z orkiestrą – 17 Styczeń 2014

17 stycznia w pałacowym holu odbył się koncert Orkiestry Dętej Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego Śremie. Zespół pod kierunkiem dyrygenta Szymona Ratajczaka wystąpił w urozmaiconym repertuarze na który złożyły się kolędy oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Godzinny koncert dostarczył słuchaczom niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Instrumentaliści nie szczędzili płuc a utwory grane bardzo perfekcyjnie i dynamicznie nagradzane były gromkimi oklaskami. Piękny i donośny dźwięk trąbek, puzonów, klarnetów, saksofonów i innych instrumentów niósł się daleko po pałacowych korytarzach docierając do łóżek obłożnie chorych mieszkańców. Szczególną sympatie wśród słuchaczy zyskał czteroletni Piotruś grający na bębenku w sekcji perkusyjnej. Nie obyło się bez bisu i spontanicznego śpiewu „sto lat” dla prezesa orkiestry Antoniego Błoszyka obchodzącego tego dnia urodziny i imieniny.

-------------------------------------------------------------------------------------

Koncert dudziarzy – 12 Styczeń 2014

W niedzielę 12.01 w naszym Domu odbył się po raz trzeci świąteczny koncert w wykonaniu młodzieżowej kapeli dudziarzy ze Starego Gołębina. Zespół działa pod patronatem Czempińskiego Ośrodka Kultury, a kieruje nim instruktor Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich Romuald Jędraszak. Witając gości dyrektor Hieronim Bartkowiak przypomniał postać zmarłego w ubiegłym roku mieszkańca naszego Domu – Mariana Wasielewskiego, zasłużonego dudziarza wielkopolskiego, dzięki któremu spotkania z młodymi adeptami sztuki dudziarskiej zostały zainicjowane. W programie znalazły się kolędy i melodie ludowe z okolic Kościana i Czempinia. Młodzież ubrana w barwne regionalne stroje, nie tylko pięknie grała na dudach i skrzypcach, ale także śpiewała piosenki ludowe m.in. autorstwa Mariana Wasielewskiego. Szczególny aplauz wzbudził pokaz sprawności manualnej w wykonaniu pary dudziarzy, polegający na widowiskowej wymianie kapeluszy. Koncert poprowadził p. Romuald Jędraszak.

-------------------------------------------------------------------------------------

Nowy Rok – 01 styczeń 2014


Witamy w 2014 !!

-------------------------------------------------------------------------------------

czytaj dalej . . .