Dom Pomocy Społecznej
w Psarskim

Zabawa sylwestrowa – 31 grudzień 2013

Dnia 31.12.2013 r. w Sali Ojca Pio odbyła się impreza sylwestrowa dla mieszkańców naszego Domu. Przy pysznym cieście, owocach i tanecznej muzyce w huku petard i konfetti w szampańskich nastrojach żegnaliśmy stary rok. Na sali nie zabrakło solenizantów imieninowych, którzy świętowali w niecodziennej aurze i przyjmowali życzenia imieninowe. Po życzeniach ogłoszono werdykt związany z przyznaniem miejsc za konkurs „na najładniejszy pokój” (oceniona była czystość, estetyka i elegancja wnętrza). Mieszkańcy wychodząc na środek po dyplomy i nagrody byli bardzo dumni, szczęśliwi i docenieni za wysiłek i codzienny trud dbania o estetykę mieszkania. Całej uroczystości towarzyszyła taneczna muzyka, ulubionych wykonawców, która porywała tłumy do tańca by w ostatnich chwilach starego roku zatańczyć złożyć życzenia wesprzeć sąsiada dobrym słowem.

-------------------------------------------------------------------------------------

Wieczerza Wigilijna – 24 grudzień 2013

Wigilia rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia. Wieczór wigilijny jest w tradycji polskiej najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem w roku.
Tak więc zgodnie z tradycją spotkaliśmy się przy stole wigilijnym aby łamiąc się opłatkiem, składając sobie życzenia, śpiewając kolędy, spożywając wieczerzę, tworzyliśmy świąteczno – rodzinną atmosferę, aby wspólnie przeżyć ten piękny wieczór oczekiwania na moment Narodzenia Pana.

-------------------------------------------------------------------------------------


-------------------------------------------------------------------------------------

Świąteczne chwile w Naszym Domu – 23 grudzień 2013

Naszą „domową tradycją” stały się spotkania Gwiazdora wraz z jego „Świtą”, który odwiedza mieszkańców w ich pokojach.
W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia, w trakcie owych wizyt śpiewane były kolędy, składane życzenia oraz wręczane upominki.

-------------------------------------------------------------------------------------

Świąteczni goście – 17 grudzień 2013

Radość ma tę właściwość,iż się mnoży gdy się nią dzieli – wierni tej maksymie przedstawiciele młodego pokolenia jak coroku licznie przybywali do mieszkańców naszego Domu ze świątecznymi odwiedzinami. W te szczególne dni obecność drugiego człowieka, uśmiech serdeczne słowo, uściśnięcie ręki ma dla ludzi starszych, chorych, cierpiących często osamotnionych wielkie znaczenie.
17.12.13 r uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie wraz z wychowawcami przybyli by spotkać się z mieszkańcami Domu. Były serdeczne życzenia od całej społeczności szkolnej wypowiedziane przez Emilię Bzowy i słowa podziękowania i uznania dla młodzieży i grona pedagogicznego od dyrektora Hieronima Bartkowiaka. Później goście zaprezentowali przedstawienie jasełkowe przygotowane pod kierunkiem Natalii Napieralskiej i Magdaleny Juskowiak. Aktorom towarzyszyły występy chórku i zespołu muzycznego pod opieką Macieja Walewskiego. Scenki nawiązujące do realiów współczesnego życia ukazujące walkę dobra ze złem były gorąco oklaskiwane przez licznie zgromadzoną widownie. Na koniec uczniowie wręczyli wszystkim przygotowane własnoręcznie paczki z łakociami. Z kolędą na ustach pospieszyli do łóżek obłożnie chorych mieszkańców. Były serdeczne życzenia, uściski i łzy wzruszenia.
Z kolei 19.12.13 r. uczniowie klasy pierwszej Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Nochowie zaprezentowali jasełka przygotowane pod okiem wychowawczyń Małgorzaty Kowalskiej, Beaty Porczak oraz Przemysława Szłapki. Na scenie obok Świętej Rodziny, aniołów i Trzech Króli pojawili się także górnik i lekarka. Mieszkańcy podziwiali dobrą grę młodych aktorów, bogatą dekorację i pomysłowe stroje. Nie zabrakło życzeń Pani Dyrektor Anny Wolarczyk dzielenia się opłatkiem i odwiedzin Gwiazdora z prezentami.
Natomiast 21.12.13 r. świąteczną wizytę mieszkańcom Domu złożyli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Śremie wraz z wychowawcami, prezentując świąteczny program słowno – muzyczny.

-------------------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z księdzem Jackiem Niesyto – 04 Grudnia 2013

04.12.2013r. mieszkańców naszego Domu odwiedził ks. Jacek Niesyto – salezjanin z Olsztyna, głoszący rekolekcje adwentowe w parafii bł. Michała Kozala. W wygłoszonej nauce wskazał na fundamentalną wartość przebaczenia dla zdrowia psychosomatycznego każdego człowieka. Uporczywe trwanie w poczuciu krzywdy, zranienia i niespełnionych oczekiwań rodzi frustrację, apatię, alienację i zniechęcenie. Zwrócił uwagę słuchaczy na dobroczynny wpływ autentycznego i głębokiego życia religijnego (msza św., sakrament pokuty, modlitwa) w przezwyciężaniu tych niekorzystnych stanów emocjonalnych. To najlepsza droga odkrywania wciąż na nowo celu i sensu życia oraz motywów nadziei, która jest lekiem podstawowym i bezcennym. Na koniec ks. Jacek udzielił wszystkim błogosławieństwa z nałożeniem rąk.

-------------------------------------------------------------------------------------

100 urodziny Pani Gertrudy Łucji Lemke 29 Listopad 2013


29.11.2013 setne urodziny obchodziła mieszkanka naszego Domu Pani Gertruda Łucja Lemke.
Urodziła się 29.11.1913 r w Opolu. Później wraz z rodziną przeniosła się do Poznania i z tym miastem związała całe swoje życie. Jest absolwentką Uniwersytetu Poznańskiego, magistrem filozofii w zakresie filologii angielskiej. Na wydziale filologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie filologii angielskiej. Była cenioną wykładowczynią uniwersytecką, kochaną przez młodzież. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Rodziny nie założyła. Od listopada 2009 roku jest mieszkanką naszego Domu.
„Pani Lusia” – tak powszechnie mówi się o Jubilatce w społeczności naszego Domu (zgodnie z Jej życzeniem), to osoba lubiana, towarzyską i bardzo aktywną. Chętnie uczestniczy w życiu religijnym Domu. Jest członkiem zespołu teatralnego i chóru „Senior”. Bierze udział w zajęciach kulturalno-oświatowych oraz w gimnastyce na sali rehabilitacyjnej. Lubi rozmawiać, recytować poezję, słuchać muzyki a nawet tańczyć, pomimo iż porusza się na wózku inwalidzkim. Zawsze jest uśmiechnięta i pełna pogody ducha.
Uroczystość Jubileuszową rozpoczęła msza św. w intencji Pani Łucji, celebrowana w domowej kaplicy przez ks. kapelana Krzysztofa Pawlickiego. Później w sali Ojca Pio dyrektor Hieronim Bartkowiak powitał przybyłych gości, wśród których byli: Burmistrz Śremu Adam Lewandowski, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Karina Sulejewska, Koordynator Zespołu Promocji i Informacji Dorota Gandecka, Starosta Śremski Piotr Ruta, Kierownik PCPR Małgorzata Łucka, Zastępca Kanclerza Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu Maria Buzińska, Przewodnicząca Komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” UAM Krystyna Andrzejewska wraz z członkiniami Koła, Kierownik Działu Socjalnego UAM Hanna Cabała, Kierownik Inspektoratu ZUS w Śremie Karolina Baraniak –Orikuia, Kierownik Wydziału Inspektoratu ZUS w Śremie Wioleta Gralak, członkowie Amatorskiego Klubu Literackiego w Śremie, przedstawiciele mieszkańców i pracowników Domu.
Były gorące życzenia, uściski i moc serdeczności. Burmistrz Śremu list okolicznościowy od premiera Donalda Tuska a Maria Buzińska wręczyła pamiątkową odznakę uniwersytecką. Nie zabrakło toastu, śpiewu „Niech żyje nam” i urodzinowego tortu. Chórek pracowników zaśpiewał m.in. wiązankę piosenek francuskich w tłumaczenie tekstu włączyła się Jubilatka. Na koniec Pani Łucja opowiadała o swoim życiu i zdradziła sekret swojej długowieczności tj. wiara w Boga, aktywności ruchowa i życzliwość dla ludzi. Ma jeszcze jedno życzenie, pragnie zobaczyć wodospad Niagara.

-------------------------------------------------------------------------------------

Andrzejki w Psarskiem – 28 listopad 2013

28 listopada 2013 popołudniowy czas mieszkańcom Domu, wypełniła zabawa andrzejkowa. Pracownicy Domu, zadbali o oprawę muzyczną, którą zapewnił zespół SAX TRIO. Jak na Andrzejkowy wieczór przystało, nie zabrało oczywiście wróżb, które bardzo często okazywały się być trafionymi indywidualnie do osoby, co budziło aplauz i salwy śmiechu. Niektórzy z uczestników mieli możliwość popisywania się indywidualnym tańcem solo, jak i w duecie. Tradycyjne ukłucie imienia przyszłego partnera w dużym czerwonym sercu oczywiście tez miało miejsce. Przez całe popołudnie uczestnicy aktywnie czerpali z przyjemności jaką jest zabawa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż był to (jak stwierdzili pracownicy) „wieczór cudów”, ponieważ tańca nie odmówiły nawet niektóre osoby, które na co dzień korzystają z wózków inwalidzkich i uchodzą za osoby niezdolne do samodzielnego poruszania się. Udowodniły tym samym, że muzyka i taniec cudownie działa terapeutycznie i nie wolno spoczywać w bierności. Dodatkowo atmosferę andrzejkową wzmocniły przygotowane dekoracje, palące się świece i dobry humor naszych podopiecznych. Mieszkańcom za fantastyczną zabawę, orkiestrze za przygrywanie, kolegom z działu terapeutycznego i personelowi z oddziału za wszelką pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy – serdecznie dziękuję: R. K.

-------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI – 13 listopada 2013

Dnia 13.11.2013 roku w Sali Ojca Pio mieszkańcy Naszego Domu wystąpili w spektaklu muzyczno – teatralny z okazji Odzyskania Niepodległości. Jak co roku mieszkańcy z teatru i chórzu Senior przebrani w żołnierskie mundury przy akompaniamencie patriotycznych pieśni w przepięknej biało-czerwonej dekoracji i rozpalonych zniczach, wcielili się w postaci bohaterów by ukazać smutne losy ludzi których najpiękniejsze lata młodości zniszczyła wojna. Nie zabrakło ról żeńskich – matek, córek i sanitariuszek, które walczyły o ojczyznę. Mieszkańcy aktywnie włączyli się w przygotowanie scenariusza, przygotowując swoje role. Spektakl był bardzo wzruszający większość osób ocierało łzy. Podziękowanie chórzystom i aktorom za trud włożony w przygotowanie spektaklu złożył dyrektor Hieronim Bartkowiak.

-------------------------------------------------------------------------------------

Niecodzienna wizyta – 30 października 2013

Już po raz kolejny do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Psarskim zawitali uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie z klasy o profilu fryzjerskim. Przyszłe fryzjerki postanowiły w ramach doskonalenia własnych umiejętności zrobić przyjemność naszym mieszkańcom. Klientów nie brakowało. Już od samego rana na Sali Ojca Pio oczekiwali chętni do „zrobienia się na bóstwo”. Oprócz klasycznego cięcia i układania fryzur, panie również włosy farbowały. Wesołe zamieszanie, które panowało tego przedpołudnia, zachęciło kilkadziesiąt osób do skorzystania z tego objazdowego salonu piękności. Uczniowie wraz z pedagogami obiecali, że wkrótce znowu zawitają w nasze progi, co spotkało się z dużym zadowoleniem pensjonariuszy. Zapraszamy!!!

-------------------------------------------------------------------------------------

Czas na grzyby – 9 październik 2013

Ciepłe, jesienne miesiące to idealny czas na wycieczkę do lasu, na grzybobranie. Już samo spacerowanie po lesie sprawia przyjemność, poprawia humor i powoduje, że samopoczucie staje się lepsze. Wśród podopiecznych naszej placówki zawsze znajdą się chętni na wycieczkę do lasu. I tak oto w środę 9 października, duża grupa mieszkańców wraz z pracownikami wybrała się do pobliskiego lasu. Okazało się, że ostatnie dni przyniosły prawdziwy wysyp leśnych okazów i nasi grzybiarze wrócili zadowoleni bo z koszami pełnymi grzybów.

-------------------------------------------------------------------------------------

LISÓWKI – 3 październik 2013

3 października gościliśmy w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. Odbywał się tam bowiem XI Festyn Integracyjny pt. „Barierom stop”.
Na zaproszenie chętnie zadeklarowali się mieszkańcy naszej placówki w ilości 6 osób plus opiekun grupy.
Zgodnie z instrukcją w zaproszeniu, musieliśmy przygotować pracę, która miała nawiązywać do tematyki jesiennej. Piękny obraz przygotowała pani Magda muzykoterapeutka, który po przybyciu zostawiliśmy w tzw. „Schronie sztuki”.
Pan Dyrektor DPS Lisówek, przywitał gorąco przybyłych gości, a było nas około 21 grup z okolicznych placówek. Dla uczestników integracji zaśpiewał „Liber”, bardzo gorąco oklaskiwany szczególnie przez młodszą widownię.
Każda z grup uczestniczących wzięła udział w przygotowanych konkurencjach o charakterze artystycznym: warsztat taneczny, drama- rzeźba z ciał, malowanie niekoniecznie ustami, warsztat jesień (malowanie na ścianach elementów jesiennych), balonikowe zwierzęta, rzut kasztanem, budowanie wieży oraz wiedza z botaniki: jaki to liść?.
Pokrzepieni południowym posiłkiem spotkaliśmy się w sali teatralnej , gdzie dokonano podsumowania i wręczania dyplomów. Ku naszemu zaskoczeniu, okazało się, że predysponujemy do pierwszego miejsca. Po przeprowadzonej dogrywce, dostąpiliśmy zaszczytu otrzymania Pucharu Starosty Poznańskiego pod tytułem: „SCHRON SZTUKI”.
W pięknej scenerii, na łonie natury i w cieple promieni słonecznych, bardzo miło spędziliśmy czas. Mobilizowani maksymalną ilością punktów a przede wszystkim naszą wzajemną kreatywnością, wspięliśmy się na I miejsce. Podbudowani i dumni wróciliśmy do domu.

-------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Seniora – 01 październik 2013

„ Człowiek przestaje się bawić nie dlatego, że się starzeje ale człowiek starzeje się bo przestaje się bawić”
ta sentencja towarzyszyła osobom przeżywającym jesień życia zgromadzonym we wtorkowe popołudnie w Auli Jana Pawła II na Jezioranach. Już po raz 20-sty Dom Pomocy Społecznej w Psarskim zorganizował doroczną imprezę integracyjną „ Wszystko dla Seniorów” z okazji przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych ogłoszonego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 r. W spotkaniu uczestniczyły śremskie organizacje pozarządowe, grupy „ Zawsze Młodzi”, Związek Inwalidów Narządu Ruchu, Związek Emerytów i Rencistów oraz Związek Związku Reumatyków i ich Sympatyków i podopieczni Domów Pomocy Społecznej w Psarskim i Śremie, a także mieszkanki Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ulicy Promenada. Wszystkich uczestników spotkania i zaproszonych gości powitał dyrektor Hieronim Bartkowiak, a burmistrz Adam Lewandowski złożył serdeczne życzenia w imieniu władz samorządowych powiatu i gminy. Ciepłe słowa pod adresem mieszkańców i pracowników DPS w Psarskim wypowiedziała również Barbara Jedlińska dziękując za pobyt w placówce na rehabilitacji. Z kolei Aleksandra Sibilska, pensjonariuszka psarskiego dps-u recytowała autorski wiersz będący poetycką receptą na udaną jesień życia. W części artystycznej z recitalem wystąpiła śremska wokalistka Roxana Tutaj z Publicznego Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu. Ekspresyjnie zaśpiewała największe przeboje światowej muzyki rozrywkowej m.in. z repertuaru Editt Piaf, Luisa Armstronga i Leonarda Cohena, Jamesa Browna oraz polskie piosenki retro „ Ta mała jest wstawiona”, „ O mnie się nie martw”, zbierając zasłużone oklaski. Po kawie i słodkich wypiekach przyszedł czas na tańce w rytm dynamicznej muzyki i wokalu w wykonaniu zespołu SAX – TRIO. Wśród tańczących nie zabrakło 91 – letniego Józefa Kudzi, mieszkańca DPS Psarskie oraz osób na wózkach inwalidzkich. Bawiono się świetnie do późnych godzin wieczornych. Sporo emocji wzbudzała też loteria fantowa. Pogodne i uśmiechnięte twarze seniorów opuszczających gościnną Aulę J.P.II świadczyły, iż spędzili oni miłe popołudnie a cele imprezy jakimi są aktywizacja i integracja osób trzeciego wieku zostały osiągnięte. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sponsorom za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

-------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Patrona Rehabilitacji – 23 wrzesień 2013

Jak co roku we wrześniu z okazji wspomnienia liturgicznego Świętego Ojca Pio mieszkańcy i pracownicy DPS Psarskie obchodzili święto „Patrona Rehabilitacji”. Z tej okazji na Sali Ojca Pio rehabilitantki przygotowały konkurencje sportowe i umysłowe. Mieszkańcy podzieleni zostali na dwie drużyny: Pałac kontra Pawilon. Odbyła się między innymi Familiada, konkurencje zręcznościowe, szybkościowe a na koniec wysłuchaliśmy kabaretu Marcina Dańca. Święto Ojca Pio oprócz miło spędzonego czasu pomaga docenić nam ile wytrwałości i czasu wymaga oraz jak ważna jest codzienna rehabilitacja.

-------------------------------------------------------------------------------------

Minęło lato… - 19 wrzesień 2013

Tak szybko minął nam ten piękny, letni czas. Wraz z końcem lata odlatują ptaki, opadają liście, przekwitają kwiaty. Żegnając to co letnie pozostawiamy o tym nasze wspomnienia. W ostatnie dni kalendarzowego lata spotkaliśmy się, aby wspomnienia te ożywić przy dźwiękach muzyki, piosenkach – letnich szlagierach. Zabawa taneczna przebiegała pod hasłem wspomnień, zagrał dla nas Tomasz Gendera. Śpiewem oraz poezją mieszkańcy Domu ubogacali ów letnich wspomnień czar.

-------------------------------------------------------------------------------------

Pielgrzymka do Lichenia – 04 wrzesień 2013

Piękną tradycją naszego Domu stały się doroczne pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. To doskonała forma aktywizacji psychofizycznej łącząca w sobie walory poznawcze, edukacyjne i religijne. Takie wyjazdy pozwalają na pogłębienie integracji interpersonalnej i środowiskowej naszych podopiecznych a dostarczając pozytywnych przeżyć emocjonalnych i ubogacając duchowo, wpływają na brak stanów osamotnienia, wyobcowania i frustracji. W tym roku wyruszyliśmy na pielgrzymkę 04.09. wspólnie z podopiecznymi i członkami Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem, która zorganizowała wyjazd. W drodze do tronu Bolesnej Królowej Polski śpiewaliśmy pieśni religijne i modliliśmy się pod przewodnictwem ks. kapelana Krzysztofa Pawlickiego, podziwiając z okien autokaru piękne wielkopolskie krajobrazy. Dopisywała pogoda i humory. W licheńskiej bazylice uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej. Ksiądz kapelan sprawował ją w intencji wszystkich mieszkańców i pracowników Domu. Swoje intencje powierzyliśmy Matce Bożej szczególnie podczas obejścia Cudownego Wizerunku. Później był czas na zwiedzanie grupami całego terenu Sanktuarium z Bazyliką, Golgotą, kapliczkami, pomnikami i wspaniałymi terenami kwiatowymi i krzewami. Szczególnym przeżyciem była możliwość zwiedzania apartamentów papieskich, w których nocował Jan Paweł II podczas pobytu w Licheniu w 1999 roku. Nie zapomnieliśmy o kupnie pamiątek i nabraniu wody z cudownego źródełka. Nieco zmęczeni ale radośni wróciliśmy późnym popołudniem do Psarskiego.

-------------------------------------------------------------------------------------

Studenckie praktyki – 18/25 Sierpień 2013

Okres letni sprzyja pobytom na świeżym powietrzu, rekreacji, spacerom. Nasi pensjonariusze chętnie korzystają z uroków letniej aury zwłaszcza, gdy mogą robić to w niecodziennym towarzystwie. Tak było i tego lata. Już po raz kolejny gościł w naszym Domu prof. Kowalik wraz z grupą studentów Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu i studentów z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy przebywali na praktykach w ramach Studenckiego Koła Naukowego Psychologii Rehabilitacji. Głównym celem młodych ludzi było poznanie tej grupy seniorów, którzy wymagają większej pomocy i zainteresowania ze względu na postępujące problemy zdrowotne. Studenci poszukiwali nowych metod diagnozy, terapii i rehabilitacji, a wszystko to podczas dobrej zabawy, konkursów, wspólnych rozmów i aktywnego spędzania czasu. Niestety czas płynie nieubłaganie i nasi goście musieli wrócić do swoich obowiązków. Jeszcze długo pensjonariusze wspominali ten miły czas i zawarte przyjaźnie.

-------------------------------------------------------------------------------------

PAMIĘTAMY… 01 sierpnia 2013

W 69 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Grupa Teatralna naszego Domu wraz z chórem przygotowali montaż muzyczno - słowny pt: „Pamiętamy”. Już podczas prób nie brakowało wielkich emocji. Choć pomysł tego przedsięwzięcia zrodził się w głowach mieszkańców tydzień przed przewidzianym terminem widowiska, podopieczni sami stworzyli teksty i ich zasługą jest piękny scenariusz , który dostarczył widzom niezapomnianych wrażeń.

-------------------------------------------------------------------------------------

INDIAŃSKA WIOSKA – 01 sierpnia 2013

W czwartkowe popołudnie część parku przeobraziła się w wioskę indiańską. Przy wigwamach i ognisku zasiedli pensjonariusze wraz z gośćmi i pracownikami. Wszyscy przybraliśmy imiona indiańskie. Najpierw odbyła się narada pokojowa przypieczętowana okrzykiem pokoju. Między „plemionami” zapanowała integracja. Tańcom i opowieściom przy ognisku towarzyszyły dźwięki muzyki. Gościnnie przy wtórze bębnów zagrał na strunach gitary Ireneusz Zagórski – przyjaciel naszego Domu.

-------------------------------------------------------------------------------------

NASZE LATO – 18 lipca 2013

W piękny lipcowy dzień, w letniej scenerii parku, spotkaliśmy się na pikniku, którego hasłem było „Nasze Lato”. Pensjunariusze naszego Domu wraz z pracownikami bawili się przy dźwiękach muzyki p. Tadeusza Zajlera. Biesiada, konkursy, gawędy i taniec trwały do późnego wieczora.

-------------------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z Białą Damą – 23 lipca 2013

W piękne, lipcowe przedpołudnie wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego Kórnika. Głównym celem naszej podróży był kórnicki zamek, który otoczony fosą i parkiem dendrologicznym kusi swoim urokiem. W wielu salach muzealnych zobaczyć mogliśmy: meble, ceramikę, broń palną, zbroje i wiele innych, ciekawych eksponatów. Nie zabrakło też legendy, której główną bohaterką była Teofila z Działyńskich tzw. Biała Dama, która nocą wychodzi z obrazu. Następnie całą grupą wybraliśmy się na lody. Kórnik to doskonała miejscowość na jednodniowy wypad. Polecamy wszystkim.

-------------------------------------------------------------------------------------

Ochotnicy Cierpienia – 12 lipca 2013

12 lipca po raz drugi mieszkańców naszego Domu odwiedzili członkowie grupy Ochotników Cierpienia z Leszna. Tym razem towarzyszył im ojciec Marian ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, długoletni kierowca Jana Pawła II. Najpierw ojciec Marian prezentując zdjęcia ciekawie opowiadał o swoich spotkaniach z naszym Umiłowanym Rodakiem i odpowiadał na pytanie słuchaczy. Później z gośćmi poprowadzili spotkanie modlitewne. Rozważano przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie i śpiewano piosenki religijne z akompaniamentem gitary. Był też czas na bliższe poznanie się i serdeczne rozmowy. W imieniu mieszkańców ks. kapelan Krzysztof Pawlicki zaprosił członków grupy do regularnych odwiedzin w naszym Domu.

-------------------------------------------------------------------------------------

ZJAZD RODZIN W PSARSKIEM – 06 lipiec 2013r.

Tego dnia nie da się porównać z żadnym innym, gdyż jest on wyjątkowy i zawsze najbardziej oczekiwany w całym roku. To dzień, w którym nasz Dom gości setki ludzi, gdyż do podopiecznych przyjeżdżają w odwiedziny najbliżsi. Zjazd Rodzin – bo to o nim mowa, jest od wielu lat tradycyjną imprezą organizowaną przez placówkę. Tegoroczny odbył się 6 lipca i zgromadził blisko 280 gości, którzy w swoim towarzystwie spędzili kilka miłych godzin. Spotkanie miało charakter integracyjno – biesiadny i jego głównym celem było zacieśnienie i promowanie więzi rodzinnych. Zawsze staramy się przygotować te rodzinne pikniki tak, aby były one atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, ale też przybyłych gości, by jedni i drudzy mogli pobyć ze sobą w przyjaznej atmosferze, gdyż wiemy jak ważna jest obecność rodziny dla naszych pensjonariuszy. Uczestnicy imprezy mieli okazję zobaczyć występ teatralno – wokalny w wykonaniu mieszkańców Domu, mogli wziąć udział w loterii, potańczyć w rytm muzyki w wykonaniu zespołu SAX TRIO, wspólnie zaśpiewać czy zaprezentować swoje umiejętności aktorskie naśladując dyscypliny sportowe. Dla najmłodszych przygotowaliśmy kącik zabaw, a dla spragnionych czegoś pysznego serwowaliśmy kawkę i domowe ciasto. Jednocześnie firma cateringowa pana Królaka przygotowała dla przybyłych gości grillowane potrawy, których zapach roznosił się po całym parku. Pogoda była iście wakacyjna i nawet kąsające komary nie były w stanie zepsuć wspaniałej atmosfery tego dnia. Dziękujemy Fundacji Sue Ryder za finansowe i osobiste wsparcie imprezy, to bardzo dla nas ważne. A wszystkich przemiłych gości zapraszamy częściej w nasze gościnne progi :-) .

-------------------------------------------------------------------------------------

Ochotnicy cierpienia – 14 czerwiec 2013r.

Stowarzyszenie Ochotników Cierpienia jest grupą ludzi, których misją jest jednoczenie się z Chrystusem, aby nadać radość swojemu cierpieniu, dobrowolnie ofiarują swój ból jako zadośćuczynienie za grzechy, modlą się o nawrócenie grzeszników. Pokazują, że chory człowiek nie tylko wymaga pomocy, ale sam może pomagać innym. W dniu 14.06. br. grupa Ochotników Cierpienia przybyła do naszego Domu z Leszna ze swym posłannictwem. Modlitwy, rozmowy, śpiew posilały ducha, a spotkanie przy kawie i placku posiliły też ciała. Uczestnicy spotkania zaprosili gości na kolejne spotkanie, na które wszyscy czekamy.

-------------------------------------------------------------------------------------

Powitanie lata nad Wartą – 13 czerwiec 2013r.

W dniu 13 czerwca br. udaliśmy się do Śremu na zaproszenie do zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej na ulicy Farnej w Śremie. W atmosferze wspaniałej zabawy uczestniczyliśmy w imprezie Powitania Lata nad Wartą.

-------------------------------------------------------------------------------------

Prezentacje teatralne - X PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

12 czerwca 2013 mieszkańcy naszego Domu wzięli udział w Prezentacjach Teatralnych w ramach X Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem wydarzenia były Warsztaty Terapii Zajęciowej z Jarocina, Stowarzyszenie Rodziców i Terapeutów na rzecz Osób Niepełnosprawnych OPUS oraz Jarociński Ośrodek Kultury. Przegląd ten skierowany jest dla osób niepełnosprawnych z terenu województwa wielkopolskiego. Jest to impreza cykliczna i odbywa się od 2004 roku. W tym roku zaproszenie, które otrzymaliśmy było dla naszego Domu i pensjonariuszy bardzo miłą niespodzianką. Solidnie przygotowani w składzie: p. Tadeusz Różański, p. Elżbieta Kubiak, p. Barbara Mazurek, p. Władysław Misztal, p. Marian Krzyżanowski, p. Piotr Puch udaliśmy się na przegląd, który rozpoczął się od warsztatów teatralnych, które prowadzone były przez wykwalifikowanych instruktorów. Warsztaty były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, a także świetnym pomysłem na integrację i nawiązywanie nowych znajomości pomiędzy uczestnikami spotkania. Następnym punktem programu były próby na deskach JOK-u. To przyjemne doświadczenie, malowało na twarzach pensjonariuszy oznaki zadowolenia i spełnienia się w roli aktora. Efekty ciężkiej pracy uczestników warsztatów można było obejrzeć wreszcie podczas spektakli . Wśród publiczności, która przybyła do Jarocińskiego Domu Kultury byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, a także mieszkańcy Jarocina. Głównym celem prezentacji Teatralnych w ramach przeglądu było zaprezentowanie szerokiej publiczności dorobku artystycznego, zintegrowanie osób niepełnosprawnych z mieszkańcami Jarocina, a przede wszystkim zwiększenie tolerancji wobec osób niepełnosprawnych. Przybyła na spektakle publiczność mogła się przekonać, że osoby te potrafią być kreatywne i otwarte na twórcze działania. Występ mieszkańców naszego domu nagrodzony został gromkimi brawami. Wierzymy, że to nie było nasze ostatnie wystąpienie na deskach jarocińskiego Domu Kultury. W godzinach popołudniowych wróciliśmy z przeglądu zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.
X Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych Jarocin 2013r

-------------------------------------------------------------------------------------

ZJAZD RODZIN 06 lipiec 2013r.


-------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Chorego we Farze i na Jezioranach.

Światowy Dzień Chorego ustanowił papież Jan Paweł II w roku 1992. Celem tego dnia jest modlitwa za chorych oraz refleksja nad sensem ludzkiego istnienia i chrześcijańskim obowiązkiem towarzyszenia ludziom chorym i cierpiącym. W tym roku 11 lutego grupa naszych mieszkańców wraz z opiekunami uczestniczyła w uroczystej Mszy świętej w śremskiej Farze koncelebrowanej, której przewodniczył abp. Stanisław Gądecki. W wygłoszonym kazaniu przypomniał on, iż Chrystus nie tylko uzdrawiał ale i sam cierpiał. Wziął na siebie cierpienia wszystkich ludzi i wszystkich czasów abyśmy mogli zostać uzdrowieni krwią Jego ran. Podczas Eucharystii metropolita poznański wraz z koncelebransami udzielił wszystkim sakramentu chorych. Po Mszy świętej udał się do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Farnej, gdzie od października znajdują się relikwie bł. Jana Pawła II i poświęcił odnowioną kaplicę pw. NMP Wspomożycielki Wiernych. Na zakończenie Dostojny Gość wraz z mieszkańcami placówki i naszymi podopiecznymi obejrzał przedstawienie pt. „Stworzenie”. Natomiast w parafii NSJ w Śremie ze względu na bardziej sprzyjającą aurę, Dzień Chorego obchodzony jest w maju. W tym roku zostaliśmy tam zaproszeni 11 maja. Świątynię tłumnie wypełnili chorzy mieszkańcy Jezioran, a także podopieczni Domów Pomocy Społecznej w Śremie i w Psarskim oraz z Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ulicy Promenada. Mszy świętej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Łukasz Słociński. Nawiązał w nim do 96 rocznicy objawień fatimskich. Po kazaniu kapłani udzielali sakramentu chorych a uroczystości w kościele zakończyło nabożeństwo majowe z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na sposób lurdzki. Później wszyscy zostali zaproszeni na kawę i słodki poczęstunek do auli Jana Pawła II. Był to czas na serdeczne rozmowy i bliższe poznanie.

-------------------------------------------------------------------------------------

Majówka – 23 maj 2013

Maj w tym roku nie poskąpił nam kaprysów pogodowych. Jednak nie stały się one przeszkodą w majówkowej zabawie, która odbyła się 23.05.2013r. Atmosfera radości, pogody i przyjaźni towarzyszyła przez wiele godzin wspólnej rozrywki. Biesiada trwała do wieczora: śpiewaliśmy, tańczyliśmy rozgrywaliśmy konkursy zręcznościowe i artystyczne pomiędzy drużynami „Maków” i „Konwalii”. Grupa „Konwalii” podzieliła się wygraną z wszystkimi uczestnikami majówki. Następnie połączył wszystkich „braterski krąg” i serdeczny uścisk rąk.

-------------------------------------------------------------------------------------

„Świat Bajkolandii” – 21 maj 2013

„Świat Bajkolandii”- pod takim hasłem dnia 21 maja br. na terenie naszego Domu odbyła się już 19 Majówka dla dzieci niepełnosprawnych z Gminy Śrem. W tym roku oprócz dzieci ze Środowiskowego Domu Samopomocy, Przedszkola Integracyjnego „Mali Przyrodnicy”, Zespołu Szkół im. M. Grzegorzewskiej i Szkoły Podstawowej nr 1 przybyły także dzieci z Gminy Książ. Organizatorzy – Fundacja na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem przy współpracy z Naszym Domem zadbali o świetną atmosferę, wiele atrakcji i wesołą zabawę. Majówkę zaszczyciło wielu gości na czele z zastępcą burmistrza Bartoszem Żeleźnym, który dokonał uroczystego otwarcia oraz wice starostą Danielem Cicharskim.Imprezę rozpoczęła parada przebierańców, nasi milusińscy zaprezentowali się w kolorowych strojach przedstawiających postaci z bajek. W dalszej części festynu dzieci zaprezentowały umiejętności wokalne i taneczne. Dużym zainteresowaniem jak co roku cieszyły się konkurencje sportowe m. in. kangury, skoki w workach, rzut w ringo, raki, skok w dal, przeciąganie liny. Równolegle z konkurencjami sportowymi, dzieci mogły zaprezentować talenty plastyczne oraz skorzystać z przyjemności jazdy bryczką ze stadniny „Konik polski” z Nochowa.Zregenerować siły pozwolił pyszny obiad przygotowany przez pracowników kuchni naszego Domu. Oprawę muzyczną przygotował i poprowadził Dariusz Kaczmarek. Dużym wsparciem w przeprowadzeniu majówki, była obecność wolontariuszy ze śremskiego Liceum. Na zakończenie imprezy dzieci otrzymały paczki ze słodyczami oraz dyplomy i nagrody za osiągnięcia sportowe i artystyczne.

-------------------------------------------------------------------------------------

Rocznica śmierci Jana Pawła II – 02 kwiecień 2013r.

Dnia 4.04.2013 roku w sali Ojca Pio z okazji ósmej rocznicy śmierci Jana Pawła II aktorzy domowego teatru „Senior” wraz z gościem Panią Barbarą Jedlińską wystąpili w uroczystym spektaklu teatralno-muzycznym, w którym przypomnieli postać Papieża Polaka i jego pontyfikat. Między recytacją tekstów, chórzyści prezentowali nowe oraz te dobrze znane pieśni i przyśpiewki góralskie umiłowane przez papieża. W spektaklu zaprezentowano również film o powrocie do zdrowia jednego z mieszkańców naszego Domu Mirosława Maćkowiaka. Aktorów podziwiali zaproszeni goście członkowie Grupy Młodych Duchem oraz mieszkańcy z Domu Pomocy Społecznej ze Śremu. Spektakl był niezwykle wzruszający. Aktorzy i chórzyści odebrali gratulacje i komplementy.

-------------------------------------------------------------------------------------

Świąteczni goście – 20–27 marzec 2013

Tradycyjnie w okresie przed świątecznym mieszkańców naszego Domu odwiedzili przedstawiciele dzieci i młodzieży z okolicznych placówek oświatowych. W te szczególne dni, takie wizyty dają ludziom starszym poczucie przynależności do społeczeństwa, wyzwalają z kręgu osamotnienia i alienacji, w odwiedzanych natomiast kreują właściwe postawy wobec ludzi chorych, cierpiących i niepełnosprawnych.
20 marca uczennice klasy fryzjerskiej z Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie pod kierunkiem Justyny Tuszyńskiej, zorganizowały salon piękności. Podopieczni więc w dobrych nastrojach i z pięknymi fryzurami przeżyją wielkanocny czas.
26 marca grupa uczniów tej samej placówki, przybyła do Psarskiego DPS-u ponownie. Najpierw w imieniu całej społeczności szkolnej Emilia Bzowy złożyła wszystkim serdeczne życzenia, z kolei dyrektor Hieronim Bartkowiak dziękując za pamięć i otwarte serca, życzył młodzieży satysfakcji z wypełnionego dobra, a wychowawcom wytrwałości w kształtowaniu serc i charakteru wychowanków. Następnie młodzi artyści przedstawili Misterium Męki Pańskiej przygotowane pod kierunkiem Magdaleny Juskowiak. Inscenizacja zagrana bardzo ekspresyjnie została nagrodzona gromkimi brawami. Nie zabrakło chwil refleksji i wzruszeń. Następnie uczniowie obdarowali wszystkich wielkanocnymi upominkami, w przygotowanie, których włączyła się cała społeczność szkolna. Później nie zabrakło między pokoleniowych śpiewów. Goście z radosną nowiną o zmartwychwstaniu Chrystusa pospieszyli również do łóżek obłożnie chorych mieszkańców.
27 marca w Psarskim DPS-ie gościły natomiast dzieci z klasy III szkoły podstawowej w Nochowie. Uczniowie zaprezentowali spektakl pt. „Którędy do nieba” przygotowany pod kierunkiem Małgorzaty Kowalskiej i Beaty Porczak. Przedstawienie z przesłaniem, iż „Każdy może być świętym” miało charakter teatralny. Młody książę pragnąc dążyć do świętości odizolował się od świata, modlił się i żył o chlebie i wodzie. Jednak nie takiego poświęcenia Pan Bóg oczekuje. Pokonywanie trudów każdego dnia w zgodzie z dekalogiem, godnie i z poszanowaniem drugiego człowieka to droga do świętości i taka była też puenta spektaklu. Efektowna dekoracja tworząca atmosferę miejsca akcji dopełniła pięknej treści, a aktorzy w pomysłowych strojach i swobodnie zagranych rolach otrzymali gromkie brawa i uznanie od mieszkańców Domu oraz pracowników na czele z panem Dyrektorem. Warto nadmienić, iż mieszkańców Domu odwiedziły także członkinie Grupy Młodych Duchem z Jezioran. Przy świątecznym stole były serdeczne życzenia i rozmowy. Pani Barbara Jedlińska ciekawie opowiadała o świątecznych zwyczajach na Kresach i miejscach martyrologii narodu polskiego.

-------------------------------------------------------------------------------------

Konkurs religijny – 18 marzec 2013

Wzorem lat ubiegłych w okresie Wielkiego Postu w poniedziałek 18 marca b.r. został przeprowadzony konkurs biblijny dla mieszkańców naszego Domu. Życzeniem organizatorów konkursu ( pracowników zespołu socjalno – terapeutycznego) jest to, by niniejsza zabawa pogłębiła świadomość znaczenia Pisma świętego w codziennym życiu. Pytania w ramach konkursu, na które odpowiadali mieszkańcy, posiadały zróżnicowany stopień trudności: łatwe, średnie, trudne. Nie chodziło przecież o to, by przekonać uczestników naszego konkursu, że nic nie wiedzą, lecz przeciwnie o to, by mieszkańcy chwalili się wiedzą zdobytą na lekcjach religii lub ze środowiska, w którym się wychowywali. Konkurs biblijny stwarza jednak możliwość, by każdy, kto nie zna odpowiedzi na pytanie nauczył się czegoś i później mógł prawidłowo odpowiedzieć na inne pytania. Opłacało się więc w czasie trwania konkursu uważać i myśleć. Zwycięzcą konkursu został p. Marian Krzyżanowski, a kolejne miejsca zajęli państwo: Władysław Misztal, Elżbieta Zimowska, Łucja Lemke, Eugeniusz Hankel i Mieczysława Pietraszak. Finalistom ksiądz kapelan wręczył dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe obrazki.

-------------------------------------------------------------------------------------

Dzień skupienia – 09 marzec 2013

Podobnie jak w latach ubiegłychw okresie wielkopostnym mieszkańców naszego Domu odwiedzili członkowie Grupy Odnowy w Duchu świętym ze Środy Wlkp. Program Dni Skupienia obejmował zarówno wspólną modlitwę w kaplicy jak i indywidualne spotkania. Była adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego, modlitwy Uwielbienia i Dziękczynienia. Na zakończenie ks. kapelan Mieczysław Adamczak odprawił Mszę św., podczas której wygłosił wzruszające kazanie na kanwie przypowieści o Synu Marnotrawnym. Z radosnym świadectwem o miłości Jezusa goście pospieszyli do pokoi mieszkańców. Były serdeczne uściski, łzy wzruszenia, zwierzenia, rozmowy nie tylko na tematy religijne. Takie spotkania ubogacają duchowo zarówno odwiedzanych jak i odwiedzających umacniając ich w wierze, nadziei i miłości.

-------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Kobiet – 08 marzec 2013

Dnia 7 marca br. z okazji Dnia Kobiet wszyscy nasi mieszkańcy oraz pracownice wzięli udział w uroczystości, która odbyła się w sali Ojca Pio. Dyrektor Domu, każdą z mieszkanek obdarował życzeniami oraz pięknym, wiosennym kwiatkiem zrobionym przez mieszkańców na terapii zajęciowej. Przy pysznym placku i kawie nasze panie mogły posłuchać prac konkursowych przygotowanych przez panów pt. „Kobieta moich marzeń”. W dalszej części spotkania panie mogły obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą ich okres dzieciństwa i młodości. Wszyscy zaproszeni odgadując poszczególne osoby mogli się na chwilę przenieść w odległe czasy. Była to dla wszystkich wspaniała zabawa oraz piękna terapia wspomnieniami.

-------------------------------------------------------------------------------------

Boże Perełki - 23 luty 2013

23 stycznia w Sali Ojca Pio z koncertem dla mieszkańców naszego Domu wystąpił chórek dziecięcy ze Śremskiej Fary „ Boże Perełki”. W programie znalazły się współczesne pastorałki i piosenki o tematyce bożonarodzeniowej m.in. z repertuaru Arki Noego, braci Pospieszalskich i Eleni, nagradzane gromkimi brawami słuchaczy. Miłym akcentem spotkania było chóralne „ sto lat” i „ życzymy, życzymy” dla obchodzącej tego dnia 18-ste urodziny Karoliny Hoffa - akompaniującej na gitarze.
Zespół działa pod opieką Martyny Frąckowiak i Waldemara Zawady.

-------------------------------------------------------------------------------------

Z Jezusem przez życie – 19 luty 2013

Dnia 19.02.2013 w sali Ojca Pio w ramach wielkopostnej refleksji odbyło się spotkanie z Biblią. Aktorzy – mieszkańcy – recytowali teksty na kanwie z najważniejszych wydarzeń z życia Jezusa i Jego nauki oraz teksty rozważań księdza Jana Twardowskiego. Całość ubogacił śpiew pieśni religijnych. W wykonanie dekoracji zaangażował się nasz pensjonariusz – Piotr Puch, który grał również na djembe.

-------------------------------------------------------------------------------------

Karnawałowe Kicz Party - 05 luty 2013

W okresie karnawału, jak co roku postanowiliśmy wspólnie się pobawić, potańczyć i pośpiewać. 5 lutego b.r. w godzinach popołudniowych spotkaliśmy się tłumnie na sali Ojca Pio. Nasz przyjaciel pan Tadeusz Zeidler przygrywał nam do tańca, a kuchnia przygotowała pyszny poczęstunek. Niewątpliwą atrakcją był temat naszej imprezy czyli zabawa kiczem tzw. kicz party, który ukazuje tandetę w ubiorze, muzycznym stylu i w innych dziedzinach. Zabawa była doskonała o czym świadczyły wyśmienite humory uczestników.

-------------------------------------------------------------------------------------

Pożegnanie z kolędami - 28 styczeń 2013

Tradycyjnie ostatnim z koncertów kolędowych na terenie Domu był występ chóru „ Moniuszko”, który odbył się 28 stycznia w pałacowym holu. Poprowadził go dyrygent Leszek Wawrzynowicz. Chórzyści wykonali m.in. średniowieczne pieśni na Boże Narodzenie „ Chrystus, Chrystus się nam narodził” i „Przybądźcie wierni” oraz mniej znane pastorałki „ Gdy wieczorem tam pod borem” oraz „ My też pastuszkowie”. Nie zabrakło najbardziej popularnej kolędy na świecie „ Cicha noc”. Gorące oklaski słuchaczy sprawiły, iż zespół zaśpiewał jeszcze na bis wzruszającą pastorałkę „ Dziecino Mała”.


-------------------------------------------------------------------------------------

Z kolędą w trasę … 27 styczeń 2013

W pięknej, zimowej scenerii odbył się wyjazd mieszkańców do Wieszczyczyna. Tam w Kościele p.w. św. Rocha powitał nas proboszcz parafii – ks. Wojciech Morasz. Podczas uczestnictwa w Mszy świętej, mieszkańcy – chórzyści zaprosili parafian do wspólnego śpiewania kolęd. Po Mszy świętej odbył się koncert kolęd i pastorałek. Zaproszenie do złożenia kolejnej wizyty przyjęliśmy z radością. Następny wyjazd planujemy odbyć w nastrojach wiosennych.

-------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Babci i Dziadka - 21 styczeń 2013

21 stycznia z okazji Święta Dziadków, do podopiecznych naszego Domu przyjechali uczniowie Gimnazjum nr. 1 imienia Polskich Noblistów w Śremie.
Młodzież ze szkolnego klubu wolontariatu oraz członkowie samorządu uczniowskiego pokazali swoje umiejętności muzyczne i wokalne, wykonując szereg piosenek biesiadnych i rozrywkowych przy akompaniamencie gitar i akordeonu, co wprowadziło wesoły i radosny nastrój. Uczniowie wraz z opiekunami: p. Karoliną Worobiew i Robertem Orłowskim, złożyli wszystkim zgromadzonym widzom serdeczne życzenia z okazji ich święta i wręczyli kolorową laurkę.
Zadowoleni i rozśpiewani podopieczni podziękowali za gościnę i zaprosili ponownie w nasze progi.

-------------------------------------------------------------------------------------

Koncert dudziarzy - 13 styczeń 2013

Na brak noworocznych atrakcji kulturalnych, nie mogą narzekać mieszkańcy DPS w Psarskiem.
11 stycznia w holu głównym pałacu odbył się koncert Orkiestry Dętej Towarzystwa Muzycznego ze ?Śremu. W programie ponad godzinnego występu znalazły się nie tylko kolędy, ale także znane utwory muzyki rozrywkowej. Zagrane bardzo ekspresyjnie cieszyły serca i uszy słuchaczy, którzy nie szczędzili braw. Nie zabrakło solowych popisów na trąbkach w wykonaniu prezesa orkiestry Antoniego Błoszyka i dyrygenta Szymona Ratajczaka. Doskonała akustyka wnętrza sprawiła, iż donośna muzyka docierała do łóżek obłożnie chorych pensjonariuszy, niosąc radość i nadzieję.

-------------------------------------------------------------------------------------